dalumif

FC FYNs divisionshold flytter til Dalum IF fra den 10. april.

Dalum IF
9. april 2010 - 09:33 af: Jes Voight

Se og oplev et 1. divisonshold træne på Dalum IFs anlæg.

Fra lørdag den 10. april og frem til den 26. april flytter FC FYNs divisionshold til Dalum IF.

FC FYN træner normalt på B 1909´s anlæg, men den meget hårde vinter har været ekstra hård ved B 1909´s baner således Odense Kommune har besluttet, at B 1909s græsbaner ikke må tages i brug før den 26. april.

Det betyder at FC FYN enten skulle træne på grusbane eller kunstgræsbane hvilket ikke er optimalt her midt i sæsonen for 1. divisionsholdet.

Da vores DS hold nu træner på Oure skolerne i det daglige gav det mulighed for at FC FYN kunne rykke til Dalum IF og overtage den ledige træningstid og omklædningsrum i de 14 dage indtil banerne åbnes igen på B 1909.

Så benyt lejligheden til at se og følge et 1. divisionshold træne og spille, og vi vil arbejde på en "åben træning"  hvor cheftræner Anders Gerber efterfølgende vil gennemgå træningen med divisionsholdet for alle vores trænere i Dalum IF.

FC FYN træner som følgende: Mandag  -torsdag kl. 16.00 - 17.30 på bane 5
Lørdage kl. 09 -10.30 på bane 5