Menu

Drenge årgang 10 U8

Velkommen til årgang 2010 både piger og drenge

 

 

Spillerne på denne årgang er født i 2010. Udendørstræningen foregår på banerne ved Dalum Stadion hver tirsdag kl. 16.50 – 18.00.

I perioden fra 01.11 til 31.03 spiller vi indendørs lørdage kl. 9.00 - 10.00 i Dalum Hal 1. Fodbold for årgang 2010 er for både piger og drenge.

Udover træning tilmeldes årgang 2010 holdene til stævner, så de spillere, der har lyst til at prøve kræfter med kampe, får lov til at spille stævner og møde andre klubber. Stævnerne foregår på Fyn og er placeret i weekenderne. Vi spiller 3 mod 3 med 1-2 udskiftere på en 12 x 18 meter bane.

For at være fodboldspiller i Dalum IF, kræver det indmeldelse i klubben. Indmeldelse sker gennem Dalum IF’s hjemmeside www.dalumif.dk se menuen til venstre. For nye spillere et det muligt at afprøve træning 3-4 gange inden indmeldelse. 

 

Vision

Visionen for årgang 2010 er at den enkelte opnår en glæde ved boldspil, får en større forståelse for, hvad fodbold handler om samt at den enkelte spiller udvikler sig som boldspiller både på et teknisk, taktisk og kammeratligt plan. Det er visionen, at den enkelte spiller er glad for at være en del af Dalum IF via gode kammerater og engagerede trænere. 

 

Træningen 

Træningen har omdrejningspunkt i 3 elementer – leg, tekniske færdigheder og kamp.

Vi forsøger at udvikle spillerne via leg med og uden bold. Vi laver fangelege og små konkurrencer for koordination, overblik og sammenhold.

Vi har som regel bolden med, hvor træning af tekniske færdigheder sker med teknikøvelser, skud på mål og/eller dribleøvelser enten enkeltvis, parvis eller i grupper.

Vi spiller indbyrdes kamp til alle træninger, så spillerne får en fornemmelse af, hvad fodbold handler om. Vi forsøger at lave sammenhæng mellem træning kamp, og det kan være enten 2 mod 2, 3 mod 3 og evt. 4 mod 4. 

En træning er typisk bygget op omkring følgende:

 

  1. Samling med information om dagens træning
  2. Fælles opvarmning
  3. Inddeling i grupper under hensyntagen til niveau og kammerater. Herefter cirkulerer grupperne mellem forskellige stationer (3 stationer) med varierende øvelser, skud på mål og kamp.
  4. Fælles afslutning med kampråb.

 

Forældre til spillere på årgang 2010

Vi forventer, at I forældre er opmærksomme på jeres egne børn under træningen. Det er tilladt for spillerne at tage pauser i løbet af træningen, og her er det forældrenes opgave at hjælpe børnene ud af og ind i træningen igen. Vi har ofte behov for en hjælpende hånd til at slæbe mål, bolde osv. samt til at tage del i træningen, og her er hjælp fra forældrene en nødvendighed.

Forældre til spillere på årgang 2010 må meget gerne komme med ideer til øvelser og sjove fodboldrelaterede lege.

 

Holdets stab

Træner
profil
Thomas Skov Petersen
Træner
profil
Sam Grønnehave Hansen
Træner
profil
Anders Hybholt
Træner
profil
Thomas René Jensen
Træner
ingen pic
Søren Feddersen

Spillerliste

profil
Aldin Lojo
ingen img
Almin Ramic
ingen img
Andreas Frederiksen
profil
Asger Kroun
profil
August Emil Hedemann
ingen img
Carl-Oscar Kjersgaard Feddersen
profil
Christian Lindeblad
ingen img
David Peter Pless
ingen img
Eldar Pekaz
profil
Elias Clement Due
ingen img
Emil Brix Rasmussen
profil
Filip Hybholt
ingen img
Frederik Fabricius
ingen img
Frederik Skov Nørby
ingen img
Frederik Østergaard Madsen
ingen img
Gustav bull
ingen img
Gustav Linnebjerg Rasmussen
ingen img
Gustav Madsen
profil
Gustav Starup Lisgaard
profil
Jacob Bramsen
profil
Jeppe H. Nikolajsen
profil
Jonas Bassett Jørgensen
ingen img
Kristian Westerskov Kjelde
profil
Kristine Rask
profil
Ludvig Andersen Leiholm
profil
Lukas Juel Andersen
profil
Magnus Løntoft Hansen
profil
Magnus Petersen
ingen img
Malthe Nørgaard Hansen
profil
Matti Riis Loftsgaard
profil
Nicklas Liam Johansen
profil
Noah Berthelsen
profil
Oskar Kaas
profil
Peter Tybjerg Hansen
profil
Samir Sheta
profil
Sebastian Christiansen
profil
Sebastian Føns
profil
Sebastian Johannes Jensen
profil
Sebastian Smidt Andersen
ingen img
Simon Johansen
ingen img
Tristan Hansen
profil
Tristan Lunde Borg
profil
Victor Agerbæk
profil
Victor Villadsen
ingen img
Viggo Holst Haislund
profil
Villads Borch
profil
Vitus Binderup
profil
Wang Mawona Them

Holdets aktiviteterDrenge årgang 10

Februar 2018
21.
onsdag

16:30 - 18:00

Træning
Udendørs træning på kunststofbanen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
23.
fredag

16:30 - 18:00

Stævne
Teknisk træning
Multibanen på Dalum Stadion
24.
lørdag

09:00 - 11:00

Stævne
DBU Fyn indestævne C1 i Bogense
Bogense Hallerne (Hal 1), Kristianslundsvej 2, 5400 Bogense
24.
lørdag

09:00 - 11:30

Stævne
DBU Fyn indestævne B1 i Vindinge
Vindinge-Hallen, Skolevej 15, 5800 Nyborg
24.
lørdag

12:40 - 14:40

Stævne
DBU Fyn indestævne C2 i Bogense
Bogense Hallerne (Hal 1), Kristianslundsvej 2, 5400 Bogense
24.
lørdag

13:10 - 15:45

Stævne
DBU Fyn indestævne B2 i Ryslinge
Ryslinge-Hallen, Ellehavevej 1, 5856 Ryslinge
24.
lørdag

14:40 - 16:30

Stævne
DBU Fyn indestævne A i Bogense
Bogense Hallerne (Hal 1), Kristianslundsvej 2, 5400 Bogense
26.
mandag

19:30 - 21:30

Møde
Trænermøde
28.
onsdag

16:30 - 18:00

Træning
Udendørs træning på kunststofbanen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
Marts 2018
2.
fredag

16:30 - 18:00

Stævne
Teknisk træning
Multibanen på Dalum Stadion
4.
søndag

10:00 - 12:00

Stævne
DBU Fyn indestævne C1 i Hårslev
Hårslev-Hallen, Ejlskovvej 16, 5471 Søndersø
4.
søndag

10:45 - 13:15

Stævne
DBU Fyn indestævne B1 i Allested-Vejle
Allested-Vejle Fritidscenter, Skolevej 1B, 5672 Broby
4.
søndag

13:10 - 15:00

Stævne
DBU Fyn indestævne A i Allested-Vejle
Allested-Vejle Fritidscenter, Skolevej 1B, 5672 Broby
4.
søndag

13:10 - 15:45

Stævne
DBU Fyn indestævne B2 i Rantzausminde
Rantzausminde Hallen, Dyrekredsen 12, 5700 Svendborg
4.
søndag

13:30 - 15:30

Stævne
DBU Fyn indestævne C2 i Hårslev
Hårslev-Hallen, Ejlskovvej 16, 5471 Søndersø
7.
onsdag

16:30 - 18:00

Træning
Udendørs træning på kunststofbanen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
7.
onsdag

19:30 - 21:00

Møde
Forældremøde
Dalum IF's klubhus
9.
fredag

16:30 - 18:00

Stævne
Teknisk træning
Multibanen på Dalum Stadion
14.
onsdag

16:30 - 18:00

Træning
Udendørs træning på kunststofbanen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
16.
fredag

16:30 - 18:00

Stævne
Teknisk træning
Multibanen på Dalum Stadion
17.
lørdag

15:00 - 17:30

Stævne
Opvarmningsstævne hos Sanderum B
Sanderum Boldklub, Holkebjergvej 45, 5250 Odense SV
18.
søndag

10:00 - 14:00

Stævne
Dalum IF Nordea Cup
FKS Hallen, Tranehøjen 5, 5250 Odense SV
21.
onsdag

16:30 - 18:00

Træning
Udendørs træning på kunststofbanen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
23.
fredag

17:00 - 13:00

Stævne
Øens Cup
Næsby Boldklub, Stærehusvej 31, 5270 Odense N
28.
onsdag

16:30 - 18:00

Træning
Udendørs træning på kunststofbanen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
April 2018
3.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
5.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
10.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
12.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
17.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
19.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
24.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
26.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
Maj 2018
1.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
3.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
8.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
10.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
15.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
17.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
19.
lørdag

13:15 - 14:00

Stævne
LIF Pinse Cup i Langeskov
Langeskov IF, Børmosevej 5, 5550 Langeskov
22.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
24.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
29.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
31.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
Juni 2018
5.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
7.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
12.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
14.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
19.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
21.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
26.
tirsdag

16:45 - 18:15

Træning
Tirsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
28.
torsdag

16:45 - 18:15

Træning
Torsdagstræning på Tingløkkeskolen
Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV
August 2018
2.
torsdag

15:00 - 16:30

Stævne
Vildbjerg Cup
Vildbjerg Cup, Stadionvej 3, 7480 Vildbjerg
November 2018
17.
lørdag

09:00 - 16:00

Stævne
Indoor Liga Cup
Fredericia Idrætscenter, Vester Ringvej 100, 7000 Fredericia

Seneste nyheder

  • Ungdoms nyt
    Træningsstart for U5 og U6