Menu

Aftalegrundlaget er essentielt for præstationerne.

image Her en situation fra træningskampen mod B. 1909. I Middelfart søndag var der også mange tætte situationer i begge felter (Arkivfoto: Robert Hierath)
Jan Larsen, sportskoordinator & bestyrelsesmedlem
10. marts 2025 kl. 11:47
Nedenfor følger cheftræner for Fynsserieholdet Jimmi Nielsens betragtninger efter søndagens kamp i Middelfart

Træningskamp

Middelfart (DS) – Dalum IF 2-2
(2-1)

1-0 (20 min.) Simon ”Himmo” Johansen
1-1 (30 min.) Middelfart
1-2 (40 min.) Middelfart
2-2 (80 min.) Simon ”Himmo” Johansen

Vi er gået ind i den sidste måned inden sæsonstart, en måned hvor vi har aftalt inden opstarten, at det er her fra vi skal se tegningerne til det vi vil levere og det udtryk vi skal komme med i forårssæsonen. Således var kampen imod et forstærket Middelfart DS-hold første generalprøve ud af 4, op til sæsonstarten.
Vi lod os fortælle at Middelfart var blevet begunstiget af 5 spillere fra deres 2. divisionstruppen, hvorfor vi selvfølgelig var lidt nysgerrig på, hvor vi stod i forhold til sådan et stærkt hold.

Vi havde rystet posen iblandt spillerne og de rigtige tal kom heldigvis op af posen det meste af kampen. Eneste malurt i bægeret var at unge Lucas Jørgensen på bare 17 år, der startede inde, måtte gå ud med en baglårsskade efter 25 minutter. Vi havde i øvrigt nogle, hidtil, normale startere stående over med små skavanker, arbejde og barnedåb mm.

Kampens udfald viste dog, at der ikke findes ’normale’, men kun ’hidtidige’ startere ved os - der er kamp om tingene og der er ingen fribilletter til rådighed uanset navn og status, for det var virkelig en god oplevelse i går i Middelfart og det er tydeligt, at vi har mange spillere der sagtens kan bidrage positivt og være med trods deres unge alder.

Kampen startede med Middelfart i teten, vi skulle lige bruge 10-15 minutter på at håndtere deres opbygningsspil og få rettet til. Efter 15 minutter er kampen forholdsvis lige. Efter ca. 20 minutter. får vi et straffe og Himmo scorer af to omgang e- 1-0 Dalum. Middelfart kommer retur og scorer efter en længerevarende klumpspilssituation og efter et højt indlæg i feltet, 2-1 til Middelfart. Vi var ellers meget bedre på indlæg og standarder end tidligere, men Rom blev jo ikke bygget på én dag.
Der var lidt ragnarok efter ca. 30 minuitter, Middelfarts målmand fik rødt og der ikke var aftalt om de måtte sætte en ny spiller ind, men selvfølgelig ville vi spille 11 vs. 11.

2. halvleg synes vi at være komfortable og i kontrol hele vejen, vi er meget på kuglen og får afvist nærmest alt fra Middelfart. Vi får selv sat noget godt sammen og får skabt en del fine ting via: ro på kuglen, fine opspils ting, dynamisk i bevægemønstre, skaffe standarder og komme til afslutninger. Vi føler os, udover målet til 2-2, som Himmo scorer efter en fin assist fra Laust, en lille smule snydt for en friløber, men sådan er fodbold, uforudsigeligt og det eneste vi ikke kan kontrollere er fløjten. Men vi kunne jo også bare heade/sparke noget af det andet ind, som vi tilspillede os.

Vi har som et tiltag indført statistikker løbende i kampen, således vi i pausen kan se om vi skaffer de ting vi skal og tillige bruge det i evalueringen lige efter kamp. Og i går kunne vi se, af vi skaffer næsten dobbelt så mange afslutninger, på og imod mål, end Middelfart og det tror jeg er en naturlig konsekvens af ugens træninger og specielt torsdagstræningen, det var stærkt af drengene.

Man spiller kamp som man træner- det er min klare holdning… Så vi skal fortsætte med at træne høj intenst og stille krav til hinanden, være efter hinanden på en ordentlig måde, hvis ikke vi holder aftalerne, sådan er det i et præstationsmiljø.
Generelt var kampen imod Middelfart mega opløftende og jeg har kun kæmpe ros til overs for alle 16 spillere der var med. Alle bidrog med det vi forventer, nemlig at være 100% tilstede/dedikeret, masser af selvtillid og levere ud fra en sund selvindsigt og det at være en god holdkammerat.

Vi gør os klar til næste svære opgave mod Fredericia FF ude på lørdag. Fredericia spillede senest uafgjort med 9’ernes DS.

 

 

 

Nogle bruges til statistik og andre sættes af tredjepartstjenester. Ved at klikke 'OK' accepterer du brugen af cookies.
Luk