Anders Nielsen før Skive IK

Lørdag eftermiddag kl. 14.00 er Dalum IF klar til for anden gang at kunne præsentere en nedrykker fra 1. division i Lars R. Jacobsen Park midt i Dalum. For en lille måneds tid siden var det Brabrand der var vore gæster, men på lørdag er det Skive IK der er modstanderen.
Vi har som vanligt vor cheftræner Anders Nielsens syn og kommentarer på de seneste kampe samt på kampen mod Skive:
Sidste uge har været yderst spændende for Dalum IF med hele 3 kampe som syntes meget forskellige. Hvad er dit indtryk af de 3 kampe ?
"Det vigtigste for os trænere var at få set flere spillere og formationsmuligheder i kampene, og det fik vi set, naturligvis med kampen imod FCM som den meste lærerige af de tre. Det var ekstremt vigtigt med de tre point imod Odder, og jeg må indrømme at vi imod Jammerbugt ramte et hold som niveaumæssigt lå en del højere end os".
2) Træningsugen op til dagens kamp mod Skive har været uden midtugekamp. Er der gjort noget specielt for at spillerne igen er kommet til kræfter ?
"Vores træningsuge har været brugt på igen at skrue lidt på fysikken, med en hård træning tirsdag og naturligvis noget mere taktisk torsdag, hvor vi kiggede på Skivekampen".
3) Skive IK er nedrykker fra 1. division hvad er det egentligt for et mandskab ?
"Et mandskab som har mulighed for at arbejde med kontraktspillere hvilket hæver niveauet på alle parametre, de har måske ikke helt fundet sig til rette i 2 division endnu, hvilket måske også skyldes ændringen på trænerposten. Det bliver endnu en ekstrem hård kamp for os, hvor vi igen skal spille op til vores absolut bedste for at få point".
4) Har den sidste hårde uge med de 3 kampe påvirket vor skades- eller karantænesituation ?
"Der er noget træthed blandt enkelte spillere, men vi har roteret lidt, så vi ikke har overbelastet nogle, så jeg forventer at alle er knivskarpe til kampen".
Vi håber på pænt besøg på lørdag i Lars R. Jacobsen Park, således at vort mandskab kan få den optimale opbakning mod en stærk modstander.