Menu

Dalum IF højt mod nord

image Mikkel Kjær Andersen vinder en nærkamp mod en VSK Aarhus spiller (Arkivfoto: Robert Hierath)
Jan Larsen, sportskoordinator
30. august 2019 kl. 17:24

Dalum IF skal på langfart søndag da 2. divisionsholdet skal en møde en af nedrykkerne fra 1. division i skikkelse af Thisted FC. Kampen afvikles på det tidligere navnkundige Lerpytter Stadion som her anno 2019 hedder Sparekassen Thy Arena med kampstart søndag kl. 13.00.

Thisted FC har akkurat som Dalum IF indspillet 7 points i sæsonens første 5 kampe. Thisted kom skidt i gang med turneringen, da holdet indledningsvist overraskende tabte hjemme med 1-4 til VSK Aarhus samt efterfølgende blev det til et smalt nederlag ude til AB, siden har holdet som forventet hævet niveauet og spillet en uafgjort samt sejret i de to seneste kampe. Sidst blev det til en meget flot sejr på 2-1 ude over topholdet Brabrand, som endda førte med 1-0 ved halvtid. I 2. halvleg spillede Thisted FC fremragende og sejrede i sidste ende ganske fortjent med 2-1.

Dalum IFs indledning på sæsonen, målt på points, er godkendt med som beskrevet 7 points for de første fem kampe. Spillemæssigt har holdet stået stærkt, ydet det der skal til, samt spillet ganske udenmærket og stået fornuftigt defensivt. Måske med undtagelse af sidste weekends kamp mod VSK Aarhus, hvor der var en temmelig del der ikke lykkedes, men kampen gav til gengæld via en 4-2 sejr, så rigtig utilfreds er det selvfølgelig svært at være. Desuden var optakten med den lange ventetid på små tre timer naturligvis ikke ideel for spillerne.

Der er ingen tvivl om, hvilket også anskueliggøres på de forskellige odds sites, at Thisted er pænt store favoritter. Dette er også indlysende da en nedrykker fra 1. division på udebane er en pæn stor mundfuld, men kan Dalum IF holdet spille op til sit bedste, er der absolut mulighed for at få noget med på den lange tur hjem.
Til søndagens ekskursion til Thisted er truppen igen uden de store skader og karantæner er der heldigvis heller ingen af, så trænerteamet kan endnu en gang vælge fra alle hylder og i en weekend, hvor Albaniserien ikke skal i kamp, så er der mulighed for en både bred og stærk bænk.

Det bliver ganske givet en spændende kamp i Thisted, hvor der vil blive gået til stålet og hvis du syntes turen er vel lang til Thisted kan du som vanligt kan du se kampen på Livestreaming gennem Ekstra Bladet på nedenstående link. For kun kr. 41,50 om måneden er, er mulighed for at se alle 2. Divisionskampe live herunder naturligvis Dalum IF, samt få Ekstra Bladet og Tipsbladet med i købet:

https://ekstrabladet.dk/plus/kampagner/2division-fans/?utm_id=1835323865

 

 

Nogle bruges til statistik og andre sættes af tredjepartstjenester. Ved at klikke 'OK' accepterer du brugen af cookies.
Luk