Dalum IF kom ikke i sikkerhed mod VSK Aarhus

- Division Kvalifikationsspillet
Dalum IF - VSK Aarhus 1-2 (1-1)
0-1 (3. min) Magnus Clemmensen
1-1 (17. min) Rasmus Schmidt
1-2 (65. min) Mikkel Nygaard
Tilskuere: 287
Dalum IF forpassede lørdag eftermiddag muligheden for at sikre sig overlevelse i 2. Division med et 2-1 nederlag til allerede nedrykkede VSK Aarhus. Dalum spillerne nåede på intet tidspunkt op på samme niveau som i sidste weekends sejr mod Hillerød, så alt i alt var det ganske fortjent at gæsterne vandt lørdagens opgør.
I modsætning til tidligere i sæsonen var det med en næsten komplet trup at Dalum IF kunne gå til kampen mod VSK Aarhus. Både Lukas Harder og Balder Adelgaard var tilbage i truppen, dog måtte begge tage plads på bænken efter henholdsvis blindtarmsbetændelse og en brækket næse. Det var derfor kun den langtidsskadede Jeppe B. Pedersen der manglede, så det var med pæn optimisme at Dalum IF kunne gå til dagens kamp.
Denne optimisme blev desværre banket godt tilbage efter blot 3 minutters spil, hvor VSK Aarhus kom foran i en situation hvor Dalum markeringerne svigtede og Rasmus Lund ikke fik rigtigt greb om bolden, hvorefter en VSK spiller fra nært hold kunne bringe gæsterne i front. I øvrigt ikke et ond ord til keeper Lund som har sikret Dalum en del points sæsonen igennem.
Dalum IF kom sig tilsyneladende aldrig helt over den skæve start, selvom Rasmus Schmidt efter godt et kvarters spil fik bragt balance i regnskabet med et fremragende hovedstøds mål. I de følgende 10 15 minutter var Dalum spillerne ovenpå, men den forløsende 2-1 scoring kom desværre aldrig. Største mulighed havde Frederik Humlegaard efter en flot dribletur, men desværre sneg hans afslutning via en VSK fod sig få centimeter forbi VSK målet.
Efterhånden kom et godt kæmpende VSK igen bedre med i kampen, specielt sloges Dalum forsvaret meget med de høje indlæg i feltet, der i flere situationer godt kunne have resulteret i endnu en VSK scoring. Dalum forsvaret og en fin ben parade af Rasmus Lund forhindrede dog yderligere skade. Omvendt havde Dalum en fin mulighed i en hurtig omstilling, hvor Martin Høgstads skarpe afslutning desværre blev pareret af VSKs keeper og dermed gik de to mandskabet til pause med 1-1.
De fleste tilstedeværende i Lars R. Jacobsen Park i Dalum havde nok forventet at Dalum ville sætte trumf på i 2. halvleg, men de blev desværre meget skuffede. Akkurat som i første halvleg kom Dalum alt for afventende ud til 2. halvleg og gæsterne satte sig mere og mere på spillet. Det var vel egentlig derfor ganske logisk at gæsterne midtvejs i halvlegen kom foran med 2-1 efter et flot angreb og dermed var Dalum IF virkeligt presset.
Alle med Dalum sympatier håbede nu at den store slutoffensiv ville blive sat ind af hjemmeholdet, men desværre skød Dalum spillerne mest med løst krudt denne lørdag eftermiddag. Dalum trænerteamet prøvede med et par indskiftninger samt en rokade hvor Rasmus Schmidt blev skubbet frem på midtbanen, men det gav heller ikke den håbede effekt. Det klogt spillende VSK mandskab havde nu hjemmeholdet under kontrol og det kvikke kombinationsspil som ellers har kendetegnet Dalum spillerne, specielt hjemme i Dalum, kom aldrig igang i kampen mod VSK, som effektivt fik lukket ned for Dalum spillet. Dermed blev Dalum tvunget til de lange høje afleveringer og her kom holdet til kort mod de fysisk stærke VSK spillere.
Kampen fusede hermed ud uden Dalum for alvor var tæt på en udligning og med resultaterne i de øvrige kampe skulle Dalum også bruge tre points for at komme i sikkerhed. Det var Dalum et godt stykke fra denne lørdag eftermiddag og rigtigt mange kørte hjem fra Dalum med en stor skuffelse i kroppen. Dette gjaldt ikke mindst Dalum spillerne som så gerne ville, men ikke rigtigt kunne få det til at fungere i kampen mod VSK.
Det er dog vigtigt at alle, ikke mindst Dalum spillerne, får renset hovederne og efterfølgende får forberedt sig grundigt til sæsonens sidste kamp som spilles i Odder på lørdag kl. 14.00. For det heldige er, at med Næsbys nederlag mod AB, kan Dalum med en sejr i Odder sikrer klubben endnu en sæson i 2. Division. Det er måske meget sundt at linjerne er kridtet helt klart op og hvorfor skulle Dalum spillerne ikke endnu en gang overraske, nu hvor mange sikkert ellers vil tvivle på Dalum spillernes muligheder i kampen mod Odder. Holdet har flere gange tidligere bevist at det er i den situation at holdet trives bedst. Denne signatur tror i hvert fald helt klart på at vi gør det i Odder og dermed sender Sorteper videre til Sjælland og til Brønshøj eller Greve.