Menu

Dalum IF sejrer i hidsigt lokalopgør

Jan Larsen
05. november 2014 kl. 12:21

Lørdagens lokalopgør mellem Dalum IF og B 1909 blev igen en intens og spændende kamp, hvor resultater blev det samme som i forårets kamp på Dalum Stadion, da hjemmeholdet igen sejrede 3-1.


  
Dalum IF - B 1909 3-1  (0-0)
Danmarkserien Pulje 2

0-1 (19. min.) Søren Lærche 
1-1 (45. min.) Chris Käehne
2-1 (55. min.) Morten Andersen
3-1 (68. min.) Mads A. Hansen
Tilskuere: 522

Såvel i Vollsmose som I Dalum havde man i nogen tid set frem til det prestigefyldte lokalopgør i Danmarksserien mellem Dalum IF og B 1909. Udover håneretten stod der også 3 yderst vigtige point på spil i den jævnbyrdige række , hvor der efter kampen kun er 7 points afstand fra den oprykningsgivende førsteplads i Danmarksseriens pulje 2 til den "første" nedrykningsplads.

De 522 publikummer på det efterårsklædte Dalum Stadion blev vidner til endnu et hidsigt lokalopgør mellem Dalum IF og B 1909, med mange hårde nærkampe, dog blev der taget og givet af et godt hjerte. Tonen mellem de to mandskaber var hele kampen fair, hvilket kampens dommertalent, den kun 20 årige, Anders Wolff Madsen må tage en stor del af æren for.

Målchancer var der nok af kampen igennem, så et slutresultat som 4-4 eller opefter var absolut inden for mulighedernes grænse, ligesom gæsterne fra B 1909 også kunne have trukket det længste strå. Alligevel kan der ikke indvendes noget i mod hjemmeholdets sejr, da Dalum IF virkede en smule mere afklaret og struktureret, end det meget boldspillende og offensivt indstillede B 1909 hold, specielt i forhold til den defensive side af spillet var Dalum IF stærkest. Samtidig stod hjemmeholdets keeper Nicklas Berg en super god kamp med flere fine redninger, her tænkes ikke mindst på to store redninger først i anden halvleg. Disse var måske kampafgørende, da Dalum IF efter den anden store redning slog kontra og bragte sig foran med 2-1 på et mål af Dalum profilen Morten Andersen.

Pendulet på hvilket hold der var i momentum svingede frem og tilbage kampen igennem. Hjemmeholdet var i teten fra begyndelsen, uden det dog førte til de store chancer. Første gang gæsterne viste tænder for alvor var der til gengæld gevinst. En omstilling i Dalum IF's højre side og et efterfølgende præcist indlæg fra Nicolas Jørgensen behandlede  Søren Lærche efter fortjeneste og bragte dermed B 1909 i front. Et smukt mål, trods alt !! 
De følgende 15 - 20 minutter var det B 1909 der var toneangivende og i et par omgående var farlige foran Dalum målet. Mod halvlegens slutning var det dog atter Dalum IF der var mest chanceskabende, blandt andet ramte Mikkel Kjær ydersiden af stolpen på et hovedstød. I sidste minut inden pausen var der så endelig banko til hjemmeholdet. En hurtig omstilling med en dyb aflevering omsatte Chris Käehne efter fortjeneste til udligning 1-1.

Som tidligere beskrevet var B 1909 meget giftige fra 2. halvlegs begyndelse, men det var Dalum der kom i front. Efterfølgende var B 1909 en del i boldbesiddelse, men Dalum var lige så farlige på et par kontrastød. Akkurat midtvejs i 2. halvleg bragte unge Mads A. Hansen Dalum IF på 3-1 og vinderkurs med sin femte sæsonscoring, dermed er han topscorer for Dalum IF i årets Danmarksserie. Kampen ud havde Dalum IF spillerne fin defensiv kontrol, om end B 1909 fortsat udfordrede Dalum forsvaret og keeper Berg, dog uden at komme til de klare chancer. Efter 94 intensive minutters spil kunne dommer Wolff Madsen pifte i fløjten en sidste gang, hvorefter Dalum IF spillerne kunne lade sig hylde efter en meget seværdig fodboldkamp.

Dalum IF kunne med sejren spille sig ind i topstriden igen i rækken, dog er der også kun 3 points ned til nedrykningsstregen, så der er fortsat maksimal spænding i Danmarksseriens Pulje 2. Spændende bliver det også på søndag i en noget anderledes sportslig udfordring end i lokalopgøret mod B 1909, da det er Marstal IF der venter på Reberbanen i Marstal. Ingen har hidtil kunne gå på vandet til Marstal og heller ikke Dalum IF, der får en måske vanskeligere opgave end den netop løste opgave mod B 1909. Fortsat hårdt arbejde tilsat en vis mængde snuhed, vil være recepten for Dalum IF også mod øboerne fra Ærø, der er ubesejrede de seneste fem kampe, hvor der ikke er scoret så meget som et eneste mål mod Marstal.

 

Nogle bruges til statistik og andre sættes af tredjepartstjenester. Ved at klikke 'OK' accepterer du brugen af cookies.
Luk