Dalum IF skal en tur til topholdet
Jonathan Nissen med front mod kammeret samt Frederik Humlegaard med ryggen til i nærkamp mod Karlslunde i sidste weekend. (Foto: Robert Hierath)
Dalum IFs divisionshold skal på lørdag nok op til efterårets største udfordring, da holdet i Roskilde Idrætspark skal møde det meget klare tophold FC Roskilde med kampstart kl. 14.00.
Dalum spillerne er naturligvis friske på udfordringen og vil gøre alt hvad der er i deres magt for at give FC Roskilde det første nederlag i turneringen. Hjemmeholdet har her, hvor alle hold har spillet mod hinanden en gang, vundet hele ni af de elleve kampe, mens de sidste to er endt uafgjort. Senest spillede FC Roskilde dog uafgjort 1-1 mod lokalrivalerne fra KFUM foran over tusinde tilskuere i Domkirkebyen. FC er dermed hele ni points foran rækkens nummer to som netop er KFUM Roskilde.
Dalum IF er placeret på rækkens fjerde plads, hvilket absolut er godkendt også med henblik af at holdet måtte skifte cheftræner for en måneds tid siden. Morten Lange Christensen har heldigvis fået en fremragende start på posten med to sejrer og to uafgjorte kampe, ligesom der også på træningsbanen arbejdes hårdt og seriøst på at rykke både holdet og den enkelte spiller i den rigtige retning.
FC Roskilde er i en sikker første position i denne 3. division, hvilket er yderst fortjent i det holdet på alle parameter har præsteret bedst i rækken så vidt. Specielt offensivt har den meget giftige angrebsduo, Monday Bassem Etim og fynske Valdemar Schousboe med den fynske fortid i B. 1913 været fremragende med henholdsvis ni og ti scoringer, hvilket betyder at de ligger nummer to og et på topscorerlisten. Til sammenligning står Dalum noteret for 16 scoringer i alt. Heldigvis syntes Dalum IFs defensivt markant styrket i de seneste uge, så måske det kan lykkedes at stoppe FC Roskildes giftige angrebsduo. Faktisk er der kun scoret to mål i de seneste fire kampe mod Dalum, så hvis Dalum IFs defensiv vinder kampen mod FC Roskildes angrebsduo er meget nået.
FC Roskilde vandt den omvendte kamp i Dalum i august måned med 3-1, måske alt i alt en fortjent sejr. Dalum IF var dog tæt på at indhente Roskildes 3-0 føring i kampens sidste halve time. Havde Dalum ikke brændt et straffespark, samt havde et hovedstød ikke kun ramt indersiden af stolpen kunne den kamp godt have givet et point. Vi føler derfor ikke at vi er chanceløse i kampen lørdag, om end det kræver en super indsats af alle mand, men hvorfor skulle overraskelsen ikke være mulig !!!
Dalum IF må desværre undvære midtbanedynamoen August Lomholt Nielsen som er ude med en spilledags karantæne, da han fik sin advarsel nummer fire i sidste weekend i Karlslunde, hvilket for August betyder at der ikke er fodbold på programmet lørdag. Til gengæld er Kristian Weber tilbage på holdet efter sin skade og dermed klar til FC Roskilde kampen.
Husk at du som altid kan se kampen live på klubbernes streaming platform: https://streaming.3-division.dk/
Vigtigt hvis du skal til Roskilde Idrætspark og se kampen.
Vær opmærksom på at du ikke kan betale ved indgangen til Roskilde Idrætspark, men at der skal købes billetter på følgende link: https://boldbillet.dk/show/team/fc-roskilde