Dalum IF til Ærø Skærtorsdag
Dalum IF spillerne jubler over en scoring i kampen mod Marstal/Rise i august måned. Lad os håbe at der også bliver lejlighed til Dalum jubel torsdag på Ærø (Arkivfoto: Robert Hierath)
Dalum Ifs GF Fyn Seriehold skal på Skærtorsdag på listig ø-tur til Ærø, for på Kortermann-IT Stadion i Marstal og møde Marstal/Rise med kampstart kl. 13.00.
Marstal/Rise er godt nok placeret på GF Fynseriens sidsteplads, men det er aldrig let at komme fra Ærø med 3 points. Rigtigt mange hold har haft problemer med hjemmeholdet, både i turneringen men også højere rangerede hold har gennem de seneste år haft store problemer med Ærøboerne i Pokalturneringen. Det kan derfor godt gå hen at blive en rigtig svær kamp for Dalum IF, dette også set i lyset af, at det bliver Dalum If spillernes første boldberøringer på naturgræs siden oktober måned. Derudover er græsbanerne på denne årstid de fleste steder ikke lige just som på Wembley.
Dalum If kan dog tanke selvtillid i og med at holdet vandt den omvendte kamp i Dalum tilbage i august måned. Marstal/Rise kom tidligt i front, en føring som holdt ind til de sidste sekunder inden pausen, hvor Dalum Ifs topscorer Albert Frederik Barslund udlignede for ”De Røde”. I anden halvleg sikrede først Mads Emil Rohr og siden Lucas Logan en 3-1 sejr til Dalum. Et lignende resultat vil være dejligt men det skal der en god præstation til for at klare.
Dalum IF må desværre se bort fra en lille håndfuld spillere i forhold til premierekampen i søndags mod KFUM, men det er stadigt et stærkt, konkurrencedygtigt og garanteret også et mandskab, som vil gøre alt for at få revanche for den lidt blege indsats i 1-1 kampen mod KFUM. Ligesom der er en lille håndfuld spillere som ikke var med i søndags, som er sultne på at vise hvad de kan bidrage med.
Følgende spillere er udtaget til kampen mod Marstal/Rise på søndag:
Laurits Lindgaard Larsen, Gustav Findsen, Laust Klindt Sørensen, Sebastian Dam Schrøder, Nicolai Roe-Holst, Niels Bechgaard Nielsen, Bertram Schlosser, Simon Stendahl Johansen, Mads Emil Rohr, Jeppe Lund Madsen, Umar Beriev, Albert Frederik Barslund, Daniel Bayati og Elias Asmussen.