Et godt point i Kjellerup

2. Division Grundspillet, pulje 2
Kjellerup IF – Dalum IF 0-0 (0-0)
Tilskuere: 219
Dalum IFs 2. divisionshold er efter det ene gode point i Kjellerup stadig ubesejret her efter 3 kampe som i alt har indbragt meget tilfredsstillende 7 points.
Kampen i Kjellerup blev en taktisk affære med to mandskaber som begge stod godt defensivt og ikke gav mange chancer bort, så derfor var det egentlig meget retfærdigt at det blev til uafgjort og dermed hver et point til begge mandskaber. I åbent spil kunne der derfor ikke tælles mange farlige situationer i begge ender, så skulle der komme en scoring ville det nok ske efter de såkaldte standarder, men også her lukkede de to forsvar effektivt ned.
Dalum IF kunne til kampen i Kjellerup stille i næsten samme startformation som i sidste weekends sejr over Ringkøbing, dog måtte en knæskadet Lukas Harder som forventet stå over, hvilket betød at hjemvendte Rene Hansen var med i startopstillingen og spillede en fin kamp.
Dalum IFs cheftræner Andes Nielsen udtalte meget ærligt efter 0-0 kampen mod Kjellerup: ”Jeg er glad for, at jeg ikke som tilskuer skulle se på den kamp. Det var en tung bane, som var svær at spille på, så der var ikke ret mange gennemspillede situationer. - Begge hold havde nogle chancer, men det var mest efter indkast og hjørnespark. Ret tidligt i forløbet kunne man se, at det nok ville blive en kamp, der ville ende 0-0”.
Anderledes tilfreds er Anders dog når vi sammensætter de 3 første turneringskampe: ”Syv points er jeg absolut tilfreds med efter to svære udekampe mod Aarhus Fremad og Kjellerup og en hjemmekamp mod Ringkøbing, derudover er vi stadig med i pokalturneringen, hvor vi som bekendt slog vores divisionskolleger fra Odder”.
Dalum IF skal allerede i aktion igen på onsdag kl. 18.00 hjemme i Lars R. Jacobsen Park i Dalum, hvor der er lagt op til et meget spændende lokalopgør mod Tarup Paarup IF. Vi håber på stor opbakning, det har spillerne virkeligt fortjent efter den flotte turneringsstart, så vil spillerne til gengæld kvittere med stor fight og forhåbentlig en god indsats, således at den gode turneringsstart bliver fuldt op med point mod lokalrivalerne fra Tarup Paarup