Fortjent sejr med er par bump undervejs

GF Fyn Serien
Dalum IF – KRFK 2-0 (1-0)
Fortjent sejr med er par bump undervejs
1-0 (24. min.) Albert Frederik Barslund
2-0 (65. min.) Elias Asmussen
Dalum Ifs GF Fyn Seriehold sejrede for anden weekend i træk med 2-0. I sidste uge gik det ud over Otterup og lørdag middag gik det ud over et andet hold for Nordfyn nemlig KRFK. Hjemme i Rema 1000 Park blev det til en fortjent Dalum sejr på mål af Frederik Albert Barslund og Elias Asmussen.
Det var med lidt bange anelser man så frem til lørdagens kamp mod de fysisk stærke nordfynboer. Det må dog konstateres at Dalum spillerne langt henad vejen løste opgaven fint. Nuvel var der faser i kampen hvor hjemmeholdet var udfordret, men det generelle billede var en fin kamp af Dalum spillerne. I efteråret lukkede Dalum generelt for mange mål ind, men det er heldigvis historie nu, da det kan konstateres at Dalum i 3 af de seneste 4 kampe ”har spillet til nul”.
Dalum IF indledte kampen mod KRFK med at være meget i boldbesiddelse, men den helt åbne chance kom ikke indledningsvis. Åbningen gav dog håb om at det var et spørgsmål af tid inden hjemmeholdet tog føringen. Den kom så også godt midtvejs i halvlegen, hvor Albert Frederik Barslund blev stukket i dybden. Albert var iskold og afdriplede gæsterne målmand og efterfølgende sparkede bolden med største selvfølgelighed i kassen til 1-0 til Dalum IF.
I de følgende minutter havde Dalum et par løse muligheder for at øge føringen, men stille og roligt blev kampens momentum flyttet over til gæsternes fordel. Kampen blev mere præget af duelspil og Dalum gav for mange dødbolde – frispark og hjørnespark – væk til gæsterne og disse var meget udfordrende for hjemmeholdet. I et par situationer var KRKF millimeter fra udligningen og specielt den anden situation så det lidt kriminel ud, men heldigvis for hjemmeholdet nåede keeper Laurits Lindgaard Larsen lige akkurat at holde bolden ude af kassen.
Dalum IF redede dermed 1-0 føringen til pausen, hvor hjemmeholdet fik læst og påskrevet at afslutningen på første halvleg ikke måtte gentages efter pausen. Alligevel var det gæsterne der indledningsvis fortsatte i teten, men heldigvis blev det ikke til de helt åbne muligheder som i første halvleg. Dalum spillerne skal så have stor ros for at samle sig igen og ligeså stille og roligt overtog hjemmeholdet kommandoen.
Det blev til et par spredte muligheder som ikke gav gevinst, men efter 20 minutter fik Elias Asmussen muligheden på højresiden og Elias svigtede ikke, da han sikkert sparkede bolden højt i målet i det korte hjørne og dermed blev det 2-0 til hjemmeholdet.
KRFK forsøgte naturligvis fortsat at komme tilbage i kampen, men Dalum defensiven stod sikkert og gav ikke de store chancer væk i den resterende del af kampen. Dalum var faktisk i et par situationer tættere på en 3-0 scoring, specielt havde Rami Ayman den store mulighed for at lukke kampen, men han sparkede desværre bolden tæt forbi gæsternes mål. I øvrigt var det dejligt at se Rami tilbage på holdet med et meget stærkt indhop, da han i mange situationer holdt fast i kuglen og dermed skabte muligheder for hans medspillere.
Dalum IF-holdet fik derfor ret sikkert kørt 2-0 sejren hjem. Indsatsen var absolut godkendt, måske med undtagelse kampens midterste tyve minutter. Igen var det en stor fornøjelse at se spillernes vilje til at arbejde stenhårdt og hjælpe hinanden.
Glæden var derfor stor i omklædningsrummet efter kampen, hvor sejrssangen blev sunget med ekstra kraft. Hjemmeholdets chefstatistiker kunne da også oplyse, at det nøjagtig var 202 dage siden at Dalum IF sidst havde vundet hjemme i Rema 1000 park Dalum, så det var ekstra dejligt at kunne bogføre tre points til saldoen for anden weekend i træk.
Det blev i øvrigt en super weekend for Dalum IF, da hold 2 i serie 1 kvalifikationen fredag aften vandt den vigtige kamp mod FK Utopia md klare 3-0. Magnus Bøgebjerg Holdt bragte Dalum på 1-0 før pausen og i anden halvleg var det først Marcus Schousboe Sundman og siden Villi Bundsgaard med et flot mål gjorde det til slutresultatet 3-0. Dalum IF er efter fire sejre i træk placeret på rækkens andenplads. Fantastisk flot arbejde af holdet inklusive U-19 spillerne og trænerteamet.
For U19 Liga blev weekenden også opløftende, da holdet lørdag eftermiddag besejrede Næsby med klare 6-2. Holdet er dermed fortsat placeret på andenpladsen i Liga 1 efter meget stærke FC Fredericia på førstepladsen.