Menu

Kampoptakt: Dalum IF - Middelfart Bk.

image Kent Jørgensen i intens nærkamp i Middelfart (Foto:Robert Hierath)
Martin Munck, sportschef
22. september 2017 kl. 09:39

På lørdag kl. 14.00 er der igen lokalopgør, da Dalum IF’s 2 Divisionshold møder topholdet Middelfart, samtidig er kampen også starten på anden runde i efterårssæsonens Grundspil. Vi har nu mødt alle holdene en enkelt gang, og det har kastet 9 points af sig, og derned en foreløbig 6. plads med 4 points op til top 4. Det er lige en 2-3 points færre end vi havde håbet på, og vi kunne med lidt held også godt have haft lidt flere points. Det er kun kampen mod Kolding IF i første runde, hvor vi ikke har været tæt på noget som helst. Vi tror stadig på det, men det kommer nok til at kræve mindst 12-14 points at komme med i top 4. Vi har heldigvis 4 hjemmekampe ud af de 7 kampe, og vi har spillet rigtig godt herhjemme i de sidste par kampe, så vi er fortrøstningsfulde. 

 

Siden sidste hjemmekamp hvor vi slog Næsby med 3-2, har vi spillet to svære kampe på fremmed kunstgræs, nemlig mod Marienlyst og HIK. Det kastede 3 points af sig, da vi spillede en rigtig flot kamp i Marienlyst og vandt fuldt fortjent 2-0.  Vi kunne desværre ikke følge op på den flotte indsats i lørdags, hvor vi var på besøg på Gentofte Stadion mod HIK. Det blev til en ganske fortjent 2-0 sejr til HIK, efter en kamp hvor vi aldrig for alvor blev farlige, men HIK er også et rigtig stærkt hjemmehold og har hentet alle deres 10 points hjemme.

 

Lørdagens modstander fra Middelfart er rækkens helt store favorit. Efter en lidt hakkende sæsonstart er Middelfart for alvor ved at finde melodien, og kommer med 4 sejre i træk og ligger da også på rækkens førsteplads qua bedre målscore end Marienlyst. Det er et hold med den rutinerede divisionstræner Jan Vingaard i spidsen, og holdet bliver ført an af divisionens helt store profil anfører Casper Johansen. Udover det så er det et hold der er stærkt besat på alle pladser, så ingen tvivl om at det kræver en stor præstation på niveau med det vi leverede i Marienlyst, hvis vi skal have noget med fra dagens kamp. Men vi er godt spillende hjemme i Lars R. Jacobsen Park og går selvfølgelig stenhårdt efter de 3 points også i kampen mod Middelfart. 

 

God kamp til alle i Lars R. Jacobsen Park.

 

Nogle bruges til statistik og andre sættes af tredjepartstjenester. Ved at klikke 'OK' accepterer du brugen af cookies.
Luk