Menu

Lokomotiv Dalum kørte Ringsted I.F. over

Casper Hansen
16. juni 2015 kl. 16:04
DS: Referat: Det kørte ganske vist lidt langsomt i starten. Men da der først blev skovlet kul på lokomotivet bragede Dalummandskabet igennem, og kørte mere eller mindre Ringsted I.F. over.

Ringsted I.F. - Dalum I.F. 1-5 (0-1)

Danmarksserien Pulje 2

 

0-1 (27. min): Mads Hansen

0-2 (47. min): Anis Cengic

1-2 (54. min): Mohammed Ben-Azuuz

1-3 (59. min): Anis Cengic

1-4 (69. min): Anis Cengic

1-5 (74. min): Lukas Harder

Tilskuere: 397

 

På et pænt besøgt Ringsted Stadion skulle Dalummandskabet endnu en gang forsøge at hente en sejr og de tre medfølgende point. Sejren kom trods alt sikkert i hus selvom 1. halvleg blev lidt af en langgaber. Tingene var egentlig under fuld kontrol, men spillet flød bare ikke helt som det skulle. Ud over Mads Hansens scoring til 1-0 så blev det til yderligere et par chancer. Derfor er der ingen grund til at bruge flere kræfter på 1. halvleg.

Derimod kom der noget mere smæk for skillingen i 2. halvleg. Næsten identisk med sidste lørdags hjemmekamp mod Næsby BK, så bragte Anis Cengic Dalummandskabet foran 2-0 i det 47. minut. Det blev indledningen på en periode hvor spillet for alvor begyndte at ligne noget, der var blevet strikket sammen af et tophold. Det varede dog kun kort tid.

For på baggrund af et koncentrationssvigt kunne Ringsted I.F. ud af ingenting reducere. Helt og aldeles unødvendigt. Nervøse sjæle kunne nu frygte for at hjemmeholdet blev lukket ind i kampen. Det skete dog aldrig. For det var som om at Dalummandskabet for alvor blev vakt til live med denne scoring.

Med en lille halv times tid tilbage på stadionuret slap Dalummandskabet for alvor gækken løs. Det buldrede og bragede løs. Alle hæmninger blev smidt og det velkendte fysiske presspil tog over. Som et ustoppeligt lokomotiv drønede Dalummandskabet derudad. Med to scoringer i træk fuldendte Dalum I.F.’s Anis Cengic sit hattrick, inden Lukas Harder med et kvarter igen kunne gøre det til 5-1.

Var det blevet til tre-fire scoringer yderligere kunne ingen have indvendt noget mod dette. Desværre manglede den sidste skarphed. Men en sejr på 5-1 på udebane er mere end godkendt. Spillemæssigt kom Dalummandskabet lidt langsomt fra land, men da først kursen var udstukket, så kværnede Lokomotiv Dalum skånselsløst derudad.

 

Foto Robert Hierath: Anfører Frank Nielsen og Morten Andersen i ivrig kamp om bolden.

Foto Robert Hierath: Morten "Lange" Christensen havde en relativt stille dag i det defensive. Her er han dog i angriberens rolle.

Foto Robert Hierath: Anis Cengic få sekunder før scoringen til 2-0 bliver en realitet.

Foto Robert Hierath: Dalummandskabet belejrede Ringsted I.F.'s målfelt i kampens sidste 30 minutter.

Foto Robert Hierath: Benjamin S. Tempelaars leverede en fornem indsats i kampen mod Ringsted I.F.

Foto Robert Hierath: Anis Cengic har netop fuldendt sit hattrick og det skal fejres...

Nogle bruges til statistik og andre sættes af tredjepartstjenester. Ved at klikke 'OK' accepterer du brugen af cookies.
Luk