Menu

Målmandsduo med ny sammensætning

image Rasmus Lund har været en sikker sidste skanse for Dalum IF (Arkivfoto: Robert Hierath)
Jan Larsen, sportskoordinator
25. juni 2018 kl. 10:45

Bare rolig Rasmus Lund fortsætter i Dalum IF buret efter sommerferien, men hans målmandspartner bliver ny, da 23 årige Christoffer Kørchen bliver ny målmand i keeperteamet på divisionsholdet i Dalum IF.

Vi er meget, meget glade for at Rasmus Lund fortsætter som keeper i Dalum IF. Rasmus har stået på et meget højt niveau i en lang periode og har på mange planer bidraget væsentlig både i forhold til pointhøsten, i den daglige træning samt i omklædningsrummet. Efter vor opfattelse er Lund en af de allerbedste målmænd i anden division.

Ny målmand i Dalum IF bliver dermed Christoffer Kørchen, som dog ikke er helt ny, da han i foråret har været en væsentlig årsag til at Dalum IFs 2. hold er rykket op fra serie 1 til Albaniserien. Kørchen har tidligere optrådt for VSK Aarhus i Danmarksserien. Desværre er målmandstalentet Victor Phanzen ude på ubestemt tid, da han i løbet af kort tid skal gennemgå en hofteoperation.

Sportschef Michael Pep Jørgensen har følgende kommentar til keeper situationen i Dalum IF: ”Rasmus Lund behøver ikke den store præsentation, da han har været out standing i en lang periode. Samtidig er Christoffer en spændende målmand som allerede præstere meget stabilt”.

Dalum IF indleder træningen mandag den 9. juli og første træningskamp afvikles onsdag den 18. juli kl. 18.30 i Dalum, hvor modstanderen er vor nyoprykkede lokalrivaler fra TPI.

Nogle bruges til statistik og andre sættes af tredjepartstjenester. Ved at klikke 'OK' accepterer du brugen af cookies.
Luk