Menu

Maskinrummet intakt i Dalum IF

image Alexander Nicolajsen i kampen mod Hillerød Fodbold (Arkivfoto: Robert Hierath)
Jan Larsen, sportskoordinator
22. juni 2018 kl. 14:48

Hvis der er noget der virkeligt har kendetegnet Dalum IF i sidste sæson er det en hårdt arbejdende midtbane, som oven i købet også har scoret afgørende mål. Det har derfor haft meget stor prioritet at sikre dette maskinrum også i den kommende sæson.

Det er derfor med stor stolthed at vi kan berette at Alexander Nicolajsen, August Nielsen og Rasmus Schmidt er klar til at kæmpe videre for Dalum IF i den nye 2. division. Trioen holder en gennemsnitsalder på kun lige godt 20 år, så det bliver spændende at følge den videre udvikling i den kommende sæson.

Sportschef Michael ”Pep” Jørgensen har følgende kommentar: ”Det er en trio som har spillet et meget stort forår, hvor de hver især er vokset med opgaven. Det har derfor været en meget høj prioritet at holde dem sammen i Dalum, hvilket heldigvis er lykkedes også selvom andre klubber har været ude med snøren”.

Tre spillere til midtbanepositionerne er dog lige i underkanten, så der arbejdes på at tilføre Dalum IFs divisionstrup et par spillere yderligere, til at supplere vor hidtidige midtbane.

Nogle bruges til statistik og andre sættes af tredjepartstjenester. Ved at klikke 'OK' accepterer du brugen af cookies.
Luk