Mod Kolding IF i pokalen

Efter enholdsvis lang kamppause på 2 måneder spiller Dalum IFs 3. divisioner igenhold enbetydende kamp, da Dalum mandskabet på tirsdag den 3. august kl. 18.00 på Dalum Stadion skal op mod Kolding IF i Pokalturneringens 1. runde også kaldet Sydbankcuppen.
Kolding IF rykkede i sidste sæson ud af Nordic Bet Ligaen med den absolut mindste margin, da regnskabet blev gjort op manglede østjyderne kun et enkelt mål i forhold til Vendsyssel FC. Kolding IF må da også regnes som topfavorit til oprykning igen til næstbedste niveau, da truppen syntes på være lige så stærk som de seneste tider.
I Dalum IF er der sket en del i de sidste par måneder, både på mænd og i høj grad udenfor banen. Klubbens hvilende kontrakttiladelse er blevet aktiveret. Først med de fire kontrakter fra egne rækker med Rasmus Schmidt, Jacob Mikkelsen, Frederik Humlegaard og August Lomholt Nielsen. Efterfølgende med kontrakter til de to udenlandske spillere i form af Joshua Hazell fra England og Lester R. Hayes III fre Puerto Rico.
Derudover har Dalum IF få tilgang af den meget stærke midtbanespiller Lasse S. Clausen fra FC Sydvest, som også bliver utrolig spændende på følge i den kommende sæson. Truppen har også fået tilgang af tre dygtige unge spillere i Diar Ali som er kommet "hjem" til Dalum IF efter en afstikker til B. 1913, Kasper Jørgensen fra netop Kolding IFs U19, samt Anton Stage som er kommet til Dalum IF fra OBs U19 Ligamandskab, der så er gud kamp om pladserne i truppen.
Når nye kommer til er det også naturligt med en vis adgang, hvilket betyder på Julius Fechtenburg er skifter til Aarhus Fremad, ligesom Kristian Brøndum, Fiton Durguti, Rasmus J. Møller, Kent Jørgensen, Jeppe B. Pedersen samt Rasmus Villadsen alle er stoppet i Dalum IF. Vi vil gerne takke dem alle for indsatsen og ønske held og lykke fremover.
Dalum IFs divisiontrup har været i gang med forberedelserne til den kommende sæson en måned, så det har været befordrende med en lidt længere forberedelses fase en vanligt i sommerpausen. Der er blevet spillet tre testkampe, først en kamp 1-1 i Slagelse mod vore divisionskolleger, samt derefter er det blevet til en 2-0 sejr over FC Sydvest og senest en 4-1 gevinst mod SFB/Oure.
Med al respekt for klubberne skal Dalum IF spillerne op i et endnu højere gear til det stærke Kolding IF mandskab. Det er et af de ting, der skal gøres, for det rødblusede hjemmehold kan præmien måske og være en kvalifikation til og runde i pokalturneringen og den er da værd på gå 100 procent efter.
Bemærk på du kan se kampen for blot kr. 30,00 - husk indgang kun fra Dalumgårds Allé.