Nederlag trods fremgang

2. division Grundspil, pulje 1
Skive IK – Dalum IF 2-1 (2-0)
1-0 (5. min.) Mikkel Jespersen (str.)
2-0 (34. min.) Mikkel Jensen
2-1 (85. min.) Elias Lamnaour
Tilskuere: 537
Dalum IFs 2. divisionshold tabte udekampen mod topholdet Skive IK knebent med 2-1 lørdag eftermiddag. Trods nederlaget var der fremgang at spore, selvom der naturligvis fortsat er plads til forbedringer, specielt kniber det med at få spillet chancerne store nok.
Kampen mod Skive på Hancock Arena var Dalum IFs første på naturgræs i år, men spillerne formåede at omstille sig til den noget ujævne bane, om end begge holds spillere til tider blev snydt af en knold og et skævt opspring her og dér. Det var dermed naturligt at kampen ikke blev spillet på det højeste tekniske niveau, men Dalum spillerne skal have ros for en stor løbevillighed, samt for at matche Skive spillerne fysisk.
Dalum IF fik dog ellers den værst tænkelige start på kampen, da Skive allerede efter 5 minutters spil fik tilkendt et straffespark. Det var virkelig fik efter denne signaturs mening, da kampens ellers ganske udemærkede dommer Jacob Karlsen dømte hands mod Benjamin Nielsen i en situation, hvor den taklende Benjamin, med ryggen mod bolden, fik bolden sparket op på armen. I en sådan situation er det virkelig bolden der går mod armen og ikke omvendt. Skidt dømt i situationen og en klar ommer, men dommere er naturligvis også mennesker som kan fejle og det er en del af spillet. I øvrigt var Skive IKs Mikkel Jespersen ligeglad og scorede sikker i situationen og igen kom Dalum bagud forholdsvis tidligt i kampen.
I de følgende minutter så Dalum mandskabet noget rystet ud og hjemmeholdet tilspillede sig yderligere et par chancer. Efterhånden fik Dalum spillerne ædt sig ind i kampen og kom mere på bolden, så den følgende halve time blev jævnbyrdig og Skive blev holdt rimeligt fra chancer. Det samme kan med god ret siges om Dalum offensiven, dog var holdet knapt halvvejs i halvlegen ret tæt på, da et skarpt indlæg fra højre lige akkurat blev misset af et par Dalum spillerne ved den bagerste stolpe.
Det var derfor en klam klud at få i ansigtet i det 34. minut, hvor værternes Magnus Jensen bagerst i feltet flot steg til vejrs og hovedstødte bolden i mål til 2-0 til Skive. Efterfølgende sad man med en vis frygt at Dalum skulle blive mast af de stærke Skive spillere, hvilket heldigvis trods alt ikke skete og de to hold kunne gå til pausen med en 2-0 føring til Skive.
Efter pausen fik Dalum spillerne en skæv modvind i ansigterne og Skive kom da også stormende ud fra pausen. I halvlegens første sekunder brændte hjemmeholdet en gigantisk dobbelt chance, hvor Rasmus Lund og Dalum forsvaret i to omgange fik parreret. De følgende minutter gik hjemmeholdet benhårdt efter den definitive afgørelse, men akkurat som i første halvleg kom Dalum spillerne igen bedre med i kampen.
Efterhånden som tiden gik uden yderligere scoringer, så hjemmeholdet til at køre en ret sikker sejr på 2-0 hjem. Dette ville samtidig betyde at Skive ville rykke op på første pladsen i Divisionen, da det hidtidige tophold Kolding IF tidligere lørdag eftermiddag måtte nøjes med 1-1 hjemme mod Odder. Pludselig kom der alligevel spænding om kampens resultat, da indskiftede Elias Lamnaour med 5 minutter tilbage af den ordinære tid fik reduceret for Dalum IF til 1-2. Dalum spillerne prøvede i kampens afslutning at få spillet presset fremad, men udover en semi chance i overtiden, blev det ikke til flere Dalum chancer i Skive denne lørdag eftermiddag.
Det gælder naturligvis om at få point i fodboldkampe, men dagens kamp er forhåbentligt et skridt i den rigtige retning, således Dalum spillerne snart igen kan smage sejrens sødme. Det er ingen hemmelig at nedrykningsstregen efterhånden er relativt tæt på, så det er nu det er vigtigt at stå sammen både på og udenfor banen, da vi kun i fælleskab kan få vendt skuden. Hvis alle sejl sættes til ligger der måske og venter en succes oplevelse i den kommende weekend mod endnu et af topholdende Jammerbugt FC. Sikkert er det at spillertruppen og teamet omkring divisionsholdet i de kommende kampe vil gøre alt for at det er Dalum IF der får medvind på grønsværen og points til tabellen.