Rød sol over Tønder
FC Sydvest 05 Tønder - Dalum I.F. 0-2 (0-1)
0-1 (44. min.): Daniel Jensen
0-2 (68. min.): Mads Augustinus Hansen
Tilskuere: 246
Hvert efterår drages mangt en fugle- og naturinteresseret dansker mod vådområderne i Tøndermarsken, hvor man kan opleve et naturfænomen uden sidestykke. Sort sol. Det er, når op mod en million stære samles til træk mod syd, og danser en solformørkende ballet på den sønderjyske aftenhimmel. Et lignende fænomen udspillede sig lørdag eftermiddag på græsset på Tønder Stadion. Dog var stærene skiftet ud med Dalumspillere, der i samlet flok skabte en flot rød sol over Tønder.
Som i Alfred Hitchcocks legendariske gyser Fuglene (1963) så nærmest belejrede Dalummandskabet FC Sydvests straffesparksfelt fra første fløjt. Der blev fløjet vidt omkring på en bane, der til tider mindede ikke så lidt om et fast afgrænset vådområde på 105 x 70 meter. Det fugtige og tunge underlag passede tilsyneladende Dalummandskabet bedst, selvom man hurtigt måtte kigge langt i det ornitologiske leksikon efter det flotte spil. Det tillod Tønder Stadion ganske simpelt ikke, og der har efter kampen forestået lidt af et reparationsarbejde for den lokale greenkeeper.
På den anden side så indbød underlaget til hårde dueller og glidende tacklinger. Og disse elementer blev flittigt brugt af begge hold. Dalummandskabet satte sig hurtigt på spillet. Ikke mindst blev de mange vundne andenbolde udslagsgivende. Nu var det kun målene, der manglede. Dalummandskabet fik gennem flot opspil skabt et pænt antal rigtig store chancer, og burde nok have lukket kampen allerede i 1. halvleg. Det skete ikke og FC Sydvest fik stille og roligt kæmpet sig tilbage i kampen, og havde en række gode muligheder i den sidste del af 1. halvleg.
Man frygtede lidt, at hjemmeholdet ville komme først på måltavlen efter den ellers så gode Dalumstart. Men det gik lige omvendt, da Daniel Jensen fra kanten af straffesparksfeltet kanonerede bolden op i nettaget efter 44 minutters spil. En fortjent føring der holdt til pausen.
Det lå i kortene at FC Sydvest fra 2. halvlegs start måtte frem over marsken. Dalummandskabet trak sig indledningsvis lidt tilbage og lurede i stedet på en giftig kontra. Men efter ti minutters spil gik luften lidt af FC Sydvestballonen, hvorefter Dalummandskabet igen blev spilstyrende. Flere og flere chancer blev skabt, og det virkede nu som et spørgsmål om tid, før det store røde vingefang atter kunne bredes ud til jubel. Og de mange medrejsende blev ikke skuffet.
For i det 68. minut kunne Mads Hansen øge til 2-0. Et hårdtarbejdende Dalummandskab fortsatte med at skabe chancer, men mere blev det ikke til på denne lørdag. Sejren i Tønder kan der ikke sættes en finger på. Arbejdet blev gjort og varen blev leveret. Pilen har igennem længere tid peget i den rigtige retning. Intet er afgjort endnu, men med hhv. Dalum I.F.’s og BK Næsbys sejrer lørdag eftermiddag, så er 2. Division Pulje 2 så småt begyndt at knække over i to. Dalummandskabet er igen med i den sjove halvdel.
Foto Robert Hierath: Martin Mortensen med én af Dalummandskabets mange chancer. Desværre på stolpen.
Foto Robert Hierath: René Hansen tilbage på den gamle hjemmebane i Tønder.
Foto Robert Hierath: Unge Mikkel Kjær Andersen leverede igen en stærk indsats.
Foto Robert Hierath: Det samme gjorde Nicolas Jørgensen, som man virkelig under det første divisionsmål.
Foto Robert Hierath: Efter 44 minutter kunne Daniel Jensen bringe Dalummandskabet foran 1-0.
Foto Robert Hierath: Daniel Jensen igen.
Foto Robert Hierath: Og igen efter en glidetur i det våde underlag.
Foto Robert Hierath: Trods en række chancer til FC Sydvest i slutningen af 1. halvleg, så havde målmand Rasmus Lund styr på tingene.
Foto Robert Hierath: Jack Nielsen. En såret kriger må hjælpes fra banen af fysioterapeut Jan Larsen.
Foto Robert Hierath: Mads Hansen og Mikkel Kjær Andersen efter scoringen til 2-0.
Foto Robert Hierath: Simon Larsen på glidetur som en lille elegant kolibri i stæreland.