Sejr i anden træningskamp
Træningskamp
Dalum I.F. – TPI 2-1 (1-0)
Onsdagens træningskamp mod TPI udviklede sig til en ganske underholdende affære, hvor det var tydeligt at se, at begge hold nærmer sig turneringsstarten. Trods det var der plads til at alle fik spilletid samtidig med, at der blev udviklet og eksperimenteret lidt hist, her og der.
Således fik cheftræner Kristoffer Johannsen bragt seks nye spillere i aktion, der med hver deres bidrag alle satte et positivt præg på kampen. Gode præstationer og indskiftninger, der tilsammen kan tegne stregerne til et lovende efterår i en svær anden sæson i 2. Division.
Dog var det tydeligt at se, at specielt Dalummandskabet havde været igennem en mandags- og tirsdagstræning, der næppe er mange fodboldspilleres favorit. Hård fysisk træning og seje, opslidende løb havde efterladt en pæn portion syre i benmuskulaturen. Lidt det samme har formentlig gjort sig gældende for TPI-spillerne. De sidste tyve minutter virkede mest af alt som noget, der bare skulle overstås så behændigt som muligt set i lyset af, at der også skal trænes i aften torsdag.
Selve kampen var nok som træningskampe er flest. Der blev givet og taget af et godt hjerte (på en lidt tør bane), uden den helt store niveaumæssige forskel på de to hold. I flere situationer kunne det alligevel ses, at Dalummandskabet lige ligger en række højere end bysbørnene fra TPI. Lidt hurtigere boldomgang og lidt mere fysik i nærkampene. Dalummandskabet vandt på den baggrund snævert men fortjent 2-1.
Næste træningskamp er på lørdag d. 30. juli 2016 kl. 11.00 mod FC Svendborg i Svendborg.
Foto Robert Hierath: Dalummålmand Rasmus Lund redder et TPI-straffespark. Bemærk støvet fra den tørre bane ved Rasmus' fødder.
Foto Robert Hierath: Et udsnit af onsdagens bænk. Yderst til højre ses den tidligere Dalumspiller Jakob Jack Mønster i hvid TPI-Jersey.
Foto Robert Hierath: Cheftræner Kristoffer Johannsen har formentlig taget mest positivt med videre fra onsdagens træningskamp.
Foto Robert Hierath: Et par plagede ben efter en allerede hård uge. Glæd jer, der er mere i vente!