Sejr i Morud

Dalum IFs næstbedste seniorhold rykkede efter en flot forårssæson op i Albaniserien i første gang i nyere tid. Første kamp blev desværre tabt 2-1 til Flemløse/Haarby, men lørdag kom så den første sejr og dermed 3 points i hus da Morud blev besejret 2-0.
Dalums unge hold satte sig fra starten på opgøret og det og det gav også resultat efter blot 10 minutters spil da Tobias Gervig scorede og dermed bragte Dalum på 1-0. Moruds højre back blev virkelig sat under pres af Tobias (man of the match), det betød også at Morud backen blev skiftet ud allerede midt i første halvleg.
I 2. halvleg blev Dalum ved med at producere chancer men skulle helt hen til det 71. minut før Demant headede bolden ind til 2-0. Morud forsøgte at presse på i de sidste 10 minutter af kampen, hvor de også var en mand i overtal grundet en 10 minutters udvisning, men det klarede drengene også.
Super flot præstation og dejlige 3 points på kontoen.
Cheftræner for B-truppen Kristian Karlby udtaler efter kampen:
"Dejligt med 3 points og til med fortjent. Vi skaber det vi har brug for og holder stort set Morud fra chancer kampen igennem. Så drengenes præstation er super godkendt."