Menu

Sidste hjemmekamp i år

image Emmanuel Yeboah giver alt i kampen mod Marienlyst for små 14 dage siden. Marc Gangia og Mathias Munch Larsen er klar til at gribe ind (Arkivfoto: Robert Hierath)
Jan Klivager Larsen, sportskoordinator
02. november 2023 kl. 19:27

Dalum IFs Danmarksseriehold spiller på lørdag kl. 13.00 dette kalenderårs sidste hjemmekamp, da holdet kl., 13.00 møder Horsens FS. Kampen afvikles på TOTALBANEN ved Tingløkkeskolen.

Horsens FS er moderklub for AC Horsens der spiller i NordicBet Ligaen efter nedrykningen i sommers fra Superligaen. Horsens FS er dermed egentlig også AC Horsens andethold, men trafikken af spillere mellem de to hold har ikke været overvældende stor her i efterårssæsonen.

Horsens FS kan som stillingen viser sagtens klare sig selv, da holdet er placeret på andenpladsen i denne pulje 3. Horsens har da også kun tabt en enkelt kamp af de 10 der p.t. er spillet og er dermed det eneste hold der sådan nogenlunde kan følge Marienlyst til dørs i toppen af puljen. Horsens FS har da også et meget spændende og velspillende hold med en del unge og sultne spillere, samt et par veteraner til at trække i trådene og vejlede de unge spillere. For midtbanespilleren Tonny Brochmann med stolte 34 år på CV’et har prøvet en del på højt niveau i både Danmark og ikke mindst i Norge, ligesom også angriberen Nicolaj Johansen har mange divisionskampe på bagen blandt andet i Middelfart.

Formbarometeret afslører da også et Horsens mandskab i absolut topform, da de to sidste kampe er vundet med en samlet målscorer på 10-1.

Dalum har ligeledes vundet de to sidste kampe først mod topholdet Marienlyst og siden i lørdags 3-2 mod B.1913 på Kunstgræsbanen i Ringe. I den omvendte kamp ultimo august i Horsens tabte Dalum knebent med 3-2 efter en velspillet kamp, som i øvrigt også blev spillet på Kunstgræs. Dalum førte endda med 2-1 på mål af Mathias Munch Larsen og Mads Bæk Christiansen indtil kort før tid, hvor Horsens så fik scoret sejrsmålet.

Det kunne være fantastisk hvis Dalum kunne få tre sejre på stribe, så vor nye cheftræner Danni Nørgaard kan holde points gennemsnittet på 3,0. Det vil dog kræve en toppræstation a la den mod Marienlyst, men hvis Dalum holdet igen kan ramme samme spillemæssige niveau, samt ikke mindst den samme indstilling som holdet i de seneste kampe har vist er muligheden absolut til stede.

Heldigvis er Dalum IF holdet for tiden også sluppet fra de store skader, dog med undtagelse af Frederik Paulsens knæskade som holder ham ude af resten af efterårssæsonen. Der er dog fortsat tvivl omkring den ellers meget formstærke midterforsvarer Julius Erfurth, som i lørdags i Ringe måtte forlade banen med en skulderskade, men lad os håber han når at blive spilleklar. Derudover er alle mand fri fra skader og ligeså med karantæner.

Det er som beskrevet lørdag sidste chance i år for at opleve vort Danmarksseriehold, i hvert fald i Odense/Dalum, da der efterfølgende kun er en udekamp mod Aarhus Fremad inden pausen. Turneringen er dog ikke færdigspillet da der mangler fire kampe i puljen efter nytår inden de fem øverste og de frem nederste splittes op i et Opryknings- og et Kvalifikationsspil.

Seniorafdelingen gerne takke sponsorer, publikum, frivillige hjælpere og alle andre der støtter op omkring vore hold. Mange tak for indsatsen trods et år med en del udfordringer, men nu er vi på rette vej og vær sikker på at fortsættelsen bliver spændende….

Vel mødt til forhåbentlig endnu en velspillet og spændende kamp på TOTALBANEN lørdag kl. 13.00 mellem Dalum IF og Horsens FS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nogle bruges til statistik og andre sættes af tredjepartstjenester. Ved at klikke 'OK' accepterer du brugen af cookies.
Luk