Menu

Spændende kantspiller i Dalum IF

image (Foto: Robert Hierath)
Jan Larsen, sportskoordinator
01. august 2022 kl. 19:54

Dalum IF 3. divisionshold har fået tilgang af den 23 årige kantspiller Oliver Jørgensen som senest har spillet for Boldklubben Marienlyst.

Oliver Jørgensen der har fået sin fodboldopvækst i Flemløse/Haarby er en alsidig spiller, som kan spille på begge kanter, hvor han er en meget duel stærk spiller. Derudover er Oliver også en meget målsøgende spiller, hvor han kan bidrage med både mål og assists. Oliver spillede allerede en fin kamp i torsdagens træningskamp mod B. 1913, hvor han faktisk var millimeter fra at lave sit første mål for Dalum IF.

Oliver Jørgensen udtaler i forbindelse med aftalens indgåelse:
”Jeg er meget glad for at blive en del af Dalum holdet og klubben. Jeg har et positivt indtryk af klubben og deres set up, samt deres fokus på personlig udvikling som spiller.
Jeg glæder mig til at få nogle gode relationer mellem spillere og staben omkring holdet, både på og udenfor banen. Jeg ser frem til en masse kampe og nogle gode oplevelser. Jeg er sikker på, at Dalum IF er det rigtige skridt i min udvikling som fodboldspiller.
Jeg glæder mig til at komme i gang med Turneringen og kæmpe for holdet!”

Sportschef Stefan Højborg har følgende kommentarer:
"Vi er glade for at Oliver Jørgensen har valgt at fortsætte sit fodboldliv hos os. Oliver er en atletisk spiller, som bringer fart og power ind i spillet. Han er meget læringsparat på træningsbanen og møder altid ind med god energi og et smil på læben." 

Oliver Jørgensen kan opleves allerede tirsdag kl. 18.00 i pokalkampen i det jyske mod Hedensted. Første turneringskamp for Dalum IFs divisionshold er på lørdag den 6. august kl. 13.00 mod AB Tårnby hjemme på Dalum Stadion.

Nogle bruges til statistik og andre sættes af tredjepartstjenester. Ved at klikke 'OK' accepterer du brugen af cookies.
Luk