Spændende ungspiller til Divisionsholdet

Endnu en spændende ung spiller er blevet tilknyttet Dalum IFs 2. divisionshold. Fra vore 2. divisionskolleger Sydvest FC 05 kommer Van Tha Thawng Ni Dum i det daglige blot kaldet ”Tong”. Tong skal i de kommende år studere i Odense og har i den forbindelse valgt at fortsætte karrieren i Dalum IF.
Trods sine blot 19 år imponerede Tong i sidste sæson i 2. division for Sydvest. Tong spillede 26 kampe, primært som venstrekant og scorede 8 mål, et meget imponerende antal for en kantspiller. Tong er en driblestærk spiller med en imponerende fart, som i sin første senior sæson sidste år hurtigt spillede sig til en fast plads på Sydvest holdet, der som bekendt spillede i Oprykningsspillet i foråret. Tong spillede ungdomsfodbold i SønderjyskE, hvor han som U17 og U19 spiller var på hold med vor nuværende Dalumspiller August Nielsen. Tongs talent har længe været åbenlyst og førte blandt andet til DBU landsholdssamlinger som U17 spiller.
Vi glæder os til at se Tong i den røde Dalum IF trøje og det kan faktisk opleves allerede i aften i Sydbank Pokalens (DBU Pokalens) 2. runde, hvor Dalum IF på udebane kl. 19.00 møder det Jyske serie 2 hold Bramdrupdam GIF.