Menu

Stærk målmandstrio fortsætter i Dalum IF

image Keeper Lund redder mod Jammerbugten (Arkivfoto: Robert Hierath)
Jan Larsen, sportskoordinator
17. december 2018 kl. 07:38

Dalum IFs sportslige ledelse har haft stor fokus på at bibeholde de mange unge spillere i Dalum IF, der er inde i en god udvikling, og som i fremadrettet vil udvikle sig yderligere i vor spændende, men også unge 2. divisionstrup, som er klart den yngste divisionstrup i det ganske land.

Vi er derfor meget glade for at kunne oplyse at vor målmandstrup på tre dygtige målmænd også i foråret vil sørge for, at så få mål som overhovedet muligt vil blive scoret mod Dalum IF. Det betyder at såvel Rasmus Lund, uden tvivl en af de allerbedste målmænd i 2. division, samt Christoffer Körchen og amerikanske Ryan Buckingham fortsætter i Dalum IF i den kommende sæson.

Rasmus Lund er så ubetinget en af de vigtige kulturbærere i Dalum IFs 2. divisionstrup, så det har naturligvis været af højeste prioritet at Lund fortsætter i buret for Dalum IFs unge divisionstrup. Udover at være en god målmand er Rasmus Lund tillige med sin udstråling og væremåde den bedste gesandt man kan forestille for divisionstruppen i Dalum IF og er dermed en værdsat person i alle hjørner af klubben.

I kulissen står to dygtige 23 årige målmænd i Christoffer Körchen og Ryan Buckingham klar, som for begges vedkommende har udviklet sig fornemt i den seneste sæson under ledelse af målmandstræner Kent Laursen. Begge vil uden tvivl være klar til at komme i aktion på divisionsniveau, hvis der skulle blive behov for det i den kommende sæson.

WEB redaktionen vil i de kommende dage op til julehøjtiden komme med endnu flere godter i form af forlængelser i Dalum IFs 2. divisionstrup, så husk at kigge forbi hjemmesiden i den kommende periode.

 

Nogle bruges til statistik og andre sættes af tredjepartstjenester. Ved at klikke 'OK' accepterer du brugen af cookies.
Luk