Thomas Johansen er tilbage på Dalumvej
Det blev kun til et par måneder på sydfynsk kunstgræs inden Thomas Johansen fandt vej tilbage til Dalum I.F. Thomas kontaktede os selv med henblik på muligheden for at kunne vende tilbage til den trup, som han gennem det seneste halvandet år har været en stor del af.
En nærmere præsentation af Thomas' kompetencer og kvaliteter her på dalumif.dk er derfor overflødig. Som bekendt har Thomas optrådt 41 gange i den røde trøje – alle gange fra start. Thomas kunne i øvrigt (gen)ses i den røde trøje i forbindelse med lørdagens træningskamp mod B1909.
Dalum I.F.'s sportschef Allan Jensen udtaler:
- At Thomas selv ønskede at vende tilbage havde vi ikke set komme. Vi havde skrevet ham på "tabslisten", og det var derfor meget glædeligt at han i forbindelse med en torsdagstræning trådte frem fra vintermørket, og ud i lux-lyset på kunststofbanen i BK Marienlyst, hvor vi har trænet gennem vinteren. Vi ved hvad Thomas kan, og han ved omvendt hvad vi som klub står for. Gensynets glæde var derfor gensidigt stort.